Revised Hurricane Shelter List 2022

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT: NORTH

VIEILLE CASE:

Baroness Patricia Scotland Primary School

Leo Brumant

Anisha Etienne

 

 

House of Hon. Roosevelt Skerrit

Roy Massciott

Michael Massicott

 

 

Resource Centre

Devin Didier

Magdalene Victor

 
     

Kishma Riviere

 

GOMIER

House of May Honore

May Honore

   
 

House of Andrew Augustine

Andrew Augustine

Bernadine Augustine

 

THIBAUD:

Community Centre

Daniel Isaac

Mitchel Paul

 

PORTSMOUTH:

Portsmouth Secondary School

Alitha Bannis

Vallie Paul

 

Glanvillia

Community Centre

Solomon Jno Paul

Jefferson James

 

CAPUCHIN:

Capuchin Resource Centre

Mavis Seaman

Martina Didier

 

CLIFTON:

Primary School

Simeon Vital

   

COTTAGE:

Community Centre

Elton Daniel

Brenton Mason

 

SAVANNE PAILLE:

Primary School

Caryl Baron

Lucina Thomas

 

MORNE-A-LOUIS

House of Hon. Reginald Austrie

Hon. Reginald Austrie

   

PENVILLE:

       

(Upper)

Primary School (Lower Floor)

Lynthia Joseph

Celia George

 

 

S.D.A Church

Julien Royer

Edward Dubois

 

(Lower)

Resource Centre

Frances Alexis

Christine Ettienne

 

Galba

Pentecostal Church

Jerry Marcel

Rosa Bethelmie

 

PAIX BOUCHE:

Beacon of Hope & Life - Lower Floor frmly Paix Bouche Baptiste Church

Clive Honoure

Scotten Ferrol

 

 

Primary School - Lower Floor

Petrolina Lawrence

Junie Paul

 

 

Resource Centre

Jerome Lockhart

Nola Paul Lockhart

 

DOS D'ANE:

Primary School

Benette Marcelle

Esmarie Alexis

 
     

Lena Christian

 

BENSE:

Primary School (Lower Floor)

Ettienne Joseph

Clitson Dodds

 
 

Seventh Day Adventist Church

Raymond Stevens

Elizabeth Rolle Samuel

 

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT: NORTH

 

Resource Centre

Cecile Joseph

   

ANSE SOL DAT

House of Justinpher Charles

Justinpher Charles

Lawrence Charles

 

DISTRICT: SOUTHERN

GRAND BAY:

Pierre Charles Secondary School

Rodney Lockhart

Anthony Thomas 

 
 

Community Centre - Lower Floor

Armour Thomas

Davidson Charles

 

 

Grand Bay Youth Centre

 

Regy Henry

 

 

Grand Bay Youth Centre (Pre-School section)

Julia Bruno

   

 

Grand Bay Seventh Day Adventist Church

Martha Bruno

Alban Morris

 

TETE MORNE:

Resource Centre

Nickel Thomas

   

BAGATELLE:

Primary School (Pre-school)

Cybil Guiste

   

 

Baptiste Church

Pastor Elvis Francis

Anika Baron

 

BELLEVUE CHOPIN:

Primary School

Verlina Maximae

Dorsha Ryan

 

DISTRICT:   NORTH EASTERN

MARIGOT:

Council Building

Hazel Walsh

Claudia Alexander

 
 

Church of Christ

Charles Corbette

Edithan Alexander

 
 

Methodist Church

Joan Joseph

Kent Musgrave

 
     

Archie Charles

 
 

Methodist Pre-School

Josea Joseph

Arthur Telemacque

 
 

W.S Stevens Primary School (Downstairs)

Edmond Bonnie

Vernella Moses

 

CONCORD

Concord Primary School

Gabriella Seraphine

Charles Hamilton

 

WESLEY:

Resource Centre

Neva Reid

Braund Phillip

 

 

Christian Union Church

Bertrand Telemaque

Laban Telemaque

 

 

SDA Church

Edney Benjamin

Andrew Shaw

 

WOODFORD HILL:

Baptiste Church

Don Benjamin

   

 

Primary School

Wendy Auguiste

   

 

SDA Church

Eversley Joseph

   

CALIBISHIE:

Calibishie Resource Centre

Glenda Jean Pierre

Marcus Marcellin

 

 

   

Martina Lawrence

 

 

       

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT:   SOUTH EASTERN

GRAND FOND

Grand Fond Primary School

Juanita Lawrence

Daniel Cuffy

 

 

Basement of Apartment Building

Pauline George

Birdy Phillip

 
 

LAPLAINE

Jones Beaupierre Primary School

Florence Stedman

Jessinta Durand

 

BOETICA

Boetica Sewing House

Neville Abraham

Marlon Smith

 

DELICES

Apartment Building

Joan Hilaire Guiste

Johnson Williams

 

 

Primary School

Pearline St. Ville Etienne

   

RIVIERE CYRIQUE

Ibex Building

Curt Cuffy

   

MORNE JAUNE

Primary School

Edwina Hypolite

Kelan Cadette

 

DISTRICT:  WEST

DUBLANC:

Seventh Day Adventist Church

Henry Jerome

Justin Deluge

 

 

Youth Center

James George

Mcmorris Jean

 

BIOCHE:

Nazarene Church

Stephanie Hilton

Elvis Sabaroche

 
 

Fisheries Complex

Philippa Daniel

Sandra Alexis

 

JIMMIT

Jimmit Regional Emergency Shelter

Davidson John

Melisha Laudat

 

 MAHAUT:

Gospel Tarbernacle/Emergency Crisis

Lena Augustine

Erickson Bertrand

 

MASSACRE

Canefield/ Massacre Primary School

Anne Cochrane

Marvlyn George

 

SALISBURY:

Baptiste Church (Downstairs)

Henry Langlais

Hilary Matthew

 

 

Salisbury Gospel Hall

Motley George

Warrington Antoine

 

 

Primary School

Patrickson Albert

Rosette Jno. Charles

 

 

   

Davis Shillingford

 

ST. JOSEPH:

Kaleb John Laurent Primary School

     

 

East Block 1 (Upper Floor)

Roslyn Jno. Baptiste

John Williams

 

 

West Block

Ernest Louis

Jean-Alex Alexandre

 

LAYOU

Isaiah Thomas Secondary

Randy Charles

Conrad Shillingford

 

 

Layou Regional Shelter

Lazare Charles

Binika Riviere

 

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT : WEST

WARNER/LAYOU PARK

Warner Primary School

Joanne Morgan

Claudette Jno. Baptiste

 

MORNE RACHETTE

Community Resource Centre

Joslyn Jno Baptiste

Lloyd Jno. Baptiste

 
     

Olivia Laudat

 

BELLES:

Belles Primary School

Linda Augustine

Andy Durand

 

CAMPBELL:

Government School

Valma Bethel

Sherilyn Valerie

 

ROGER/

Canefield Community Centre

Ian Williams

Lucia Esprit-Tavernier

 

CANEFIELD:

       

DISTRICT:  SOUTH WEST

POINTE MICHEL:

Community Centre

Algernon Degalarie

Dorell Edwards

 
     

Octavia Graham

 

SOUFRIERE:

Christian Union Church

Weeferly Jules

Sherma Galloway

 
 

Soufriere Village Council Building

Melvin Abraham

Anne Marie Delsol

 

 

Soufriere Primary School

Weefers Jules

Valina Jno. Lewis

 

SCOTTS HEAD:

Old Primary School

Conrad Caesar

Sonnyboy Bellot

 

GALLION

House of Michael Gregoire

Michael Gregoire

Sonia Xavier

 

 

House of Primose Junkere

Primose Junkere

   

 

House of Laura Blanc

Laura Blanc

   
 

House of Delbert Mitchel

Delbert Mitchel

   

GIRAUDEL:

Giraudel Primary School

Virginia Giruadel

Ruth Dorival

 

EGGLESTON:

Eggleston Pavillion

Stanley Remy

Randy Alexander

 

 

Eggleston Old Primary School

Shirley Alexander

Eileen Antoine

 

MORNE PROSPER:

Morne Prosper Primary School

Karah Wilson

Rena Popo

 

 

Quahal Yahweh Church

Decima Myers

Brandon Pacquette

 

 

   

Cecilia Christmas

 

WOTTEN WAVEN:

Wotten Waven Primary School

Jeffrey Charles

Rudolph George

 

NEWTOWN:

Newtown Primary School

Albert Dalrymple

Shamarah Toussaint

 

TRAFALGAR:

Trafalgar Community Center

Eric Williams

Miranda Joseph

 

 

   

Gustaline Paul

 

 

Trafalgar Primary School

Ronillia Williams

Miranda Baptiste

 
     

Marcus Johnson

 

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT : SOUTH WEST

LAUDAT:

Laudat Old Government School

Fabiana Moise

Benette Moise

 

LOUBIERE:

Loubiere Resource Centre

Rosemund Lebruin

Marvin Peltier

 

BATH ESTATE

Roseau Primary School

Aaron Pacquette

Reah Brumant

 

SILVER LAKE:

 Apartment Building

Marlene Nadine St. Hilaire

   

GOODWIILL:

Goodwill Pentecostal Church

John Fontaine

Cassia Lewis

 
 

Goodwill Primary School

Charles Moses

Mackeson Benoit

 

FOND COLE':

Fond Cole Community Centre

Vena Roberts

Daphney Delsol Walsh

 

TARISH PIT:

Community/Resource Centre

Miranda Esprit

Elizabeth Esprit

 

KINGS HILL:

Kingshill Baptiste Church

Melvina Walsh Leslie

Aaron Dalrymple

 

COCKRANE:

Cochrane Old Government School

Ronaldson Piper

Leathe Moses

 

GUTTER:

James McDowell Community Centre

June Sylvester

Jessie Fontaine

 

ROSEAU CENTRAL:

Dominica Grammar School

Vernetta Toussaint

Peter Prosper

 

YAM PIECE

Yampiece Community Centre

Debra Grell

Jennifer Joseph

 

STOCKFARM

Dominica State College

Sherman Boston

Ann Marie Green

 

POTTERSVILLE

Goodwill Parish Hall

Ivenia Lander

Jemma Elwin

 

DISTRICT:  EAST

         

PETITE SOUFRIERE:

House of Solomon Durand

Solomon Durand

Nazarine Durand

 
 

House of Julia Winston

Julia Winston

   
 

Community Centre

Raphael Thomas

Jessica Nicholls

 

SAN SAUVEUR:

House of Valentine Stoute

Valentine Stoute

Felix Stoute

 

 

Apartmemt Building

Kelma Warrington

Georgegiana Laurent

 

KALINAGO TERRITORY:

       

Salybia

Salybia Primary School

Marion Valmond

Ralph John

 

Sineku

Sineku Resource Centre

Peter Sanford

Alexis Valmond

 

Sineku

Sineku Pre-School

Clara Ferderick

Regina Valmond

 

Bataca

Church of the Nazarene

Kervin Benjamin

   

Crayfish River

 Special Needs School

Connie Williams

Marilyn Bruney

 

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

Remarks

DISTRICT:  EAST

CASTLE BRUCE:

Apartment Building

Malisha Matthew

Ralph Austrie

 

 

Castle Bruce Regional Shelter

Amos Wiltshire

Athalie George

 

GOOD HOPE:

Good Hope Resource Centre

Ashille Grove

Clark Laurent

 

ATKINSON:

Atkinson Resource Centre

Nicome Laurent

Kevin Laville